Domácí filtrace

V první řadě se rozhodněte, zda potřebujete upravovat vodu pouze na jednom odběrném místě (vodovodní kohoutek), nebo v celém domě:

 

 


Potřebujete vylepšit chuť nebo odstranit škodlivé látky z vody, která je určená pouze pro pití? Řešením jsou malé filtry do kuchyňské linky:

 

Filtry pod kuchyňskou linku

Průtokové filtry italského výrobce PROFINE

Jde o velmi kvalitní kartušové filtry, vyráběné kompletně v Itálii. Filtry jsou určeny pro doúpravu pitné vody, zejména vody z obecního vodovodního řadu. Zlepšují chuť vody, odstraňují chlor a jeho sloučeniny, zamezují tvorbě bakterií. Filtry PROFINE jsou vybaveny LED kontrolkou stavu/výměny kartuše a elegantní chromovanou baterií, která doplní moderní interiér. Velmi jednoduchá instalace a snadná výměna kartuše. Vhodné řešení, pokud nemáte příliš místa pod dřezem/kuchyňskou linkou.

Filtry PROFINE v naší nabídce

 

Systémy reverzní osmózy řady Osmosis 6

Klasický domácí systém reverzní osmózy. Nejvyšší stupeň filtrace. Dokáže odstranit z vody například dusičnany, těžké kovy, chlor, upravit příliš mineralizovanou vodu, změkčit apod. Je obzvlášť vhodný pro vodu ze studny, vrtu nebo pokud je voda silně mineralizována. Součástí systému jsou jedny z nejlepších mineralizačních patron na trhu, které zpětně obohacují vodu o potřebné minerály. Zásobní nádoba na upravenou vodu. Vyžaduje náročnější montáž a minimálně 0,5 x 0,5 m plochy pod dřezem/kuchyňskou linkou.

Osmosis 6 v naší nabídce

 

 


Potřebujete upravit vodu pro více odběrných míst nebo celý dům?
Podívejte se na naše potrubní (vložkové) a automatické filtry.  Při výběru vhodného filtračního systému bereme v úvahu také zdroj vody:

 

Centrální úpravna vody z veřejného vodovodního řadu

Nejčastějším problémem vody z vodovodního řadu je zvýšená tvrdost a tvorba vodního kamene. V takovém případě můžeme doporučit automatické kompaktní změkčovače vody. Nejprodávanějším zařízením pro standardní RD pro 3 -  5 osob je změkčovač vody OPTIM Compact 25.

 

Díky instalaci centrálního změkčovače budete mít upravenou vodu na všech odběrných místech. Změkčenou vodu k přímé konzumaci přesto dále doporučujeme doupravit lokálním systémem (PROFINE nebo Osmosis 6), který bude jako finální stupeň úpravny namontován např. pod dřezem.

Občas může voda z veřejného vodovodního řadu obsahovat vyšší koncentrace železa. Většinou jde o důsledek starého litinového potrubí, které železo do vody uvolňuje ve formě malých vloček. Takové železo lze snadno odstranit jemnějším mechanickým filtrem, například Cintropur NW25 nebo Cintropur NW32.

 

Vyskytují se i horší situace, kdy vstupní voda obsahuje větší množství železa, které již nelze odstranit mechanickým filtrem. V takovém případě doporučujeme použít multifunkční automatický filtr s filtrační náplní Ecomix. Tyto filtry nejen odstraní z vody železo a rez, ale také vodu změkčí. Stejně jako standardní změkčovače. Pro domácí použití jsou vhodné modely OPTIM Multi 24 nebo OPTIM Multi 36.

 


 

Centrální úpravna vody ze studny nebo vrtu

Pro návrh filtračního systému pro studniční vody je bezpodmínečně nutné provést rozbor vody. Rozbor vod si můžete zajistit v jakékoli specializované laboratoři, nebo Vám jej sami zprostředkujeme (Budeme od Vás potřebovat vzorek vody). Jakmile budete mít hotový rozbor vody, zašlete nám jej e-mailem a my Vám navrhneme filtrační systém na míru. Jen takový systém zohlední všechny specifické podmínky, které mohou u vody ze studny nastat.

Pro Vaši základní orientaci uvádíme několik standardních případů, které mohou u vlastní vody ze studny nastat:

 

 

Železo a mangan

Jeden z nejčastějších problémů vody na území ČR. Železo i mangan se zpravidla vyskytují dohromady. Pokud máte ve vodě vyšší koncentrace železa, pravděpodobně budete mít i vyšší výskyt manganu a naopak. Železo se projevuje železitým zápachem vody a rezavým barvením na sanitární technice, vyvločkované železo dokáže ucpat potrubí, perlátory apod. Mangan se projevuje zápachem „po zkažených vajíčkách“ při ohřevu.

Pro odstranění železa a manganu z vody se používají tzv. odželezňovače - například série OPTIMO. Případně multifunkční filtry řady OPTIM MULTI, které nejen odstraní železo a mangan, ale také změkčí vodu.

 

Tvrdost vody (vodní kámen)

Tvrdost vody (tvořená rozpuštěným vápníkem a hořčíkem) je druhým základním problémem s vodou v ČR. Okolo 75 % všech studen a vrtů v ČR vykazuje zvýšenou tvrdost vody. Tvrdá voda značně zkracuje životnost topných těles v boilerech, pračkách a jiných ohřívačích, má negativní vliv na sanitární techniku a projevuje se vodním kamenem na površích.

Pro odstranění tvrdosti vody se používají změkčovače, např. řady OPTIM nebo OPTIM Compact. Tato zařízení dokážou efektivně změkčit vodu. Jsou vybaveny vestavěným ventilem pro nastavení požadované výstupní tvrdosti.

 

 

Bakterie

Bakteriálně kontaminované studny a vrty jsou vážným problémem, se kterým se běžně setkáváme. Kromě obyčejných neškodných bakterií a řas se ve studnách a vrtech často objevují nebezpečné bakterie jako Escherichia coli, enterokoky nebo koliformní bakterie, které mohou vést ke vzniku těžkých nemocí.

Doporučujeme dezinfekci s použitím speciálních UV lamp na ozařování vody ultrafialovým zářením. Například UV lampy kanadského výrobce VIQUA. Hlavní výhodou UV desinfekce je, že do vody není nutné přidávat žádnou další chemii.

 

Druhou možností je chemická dezinfekce pomocí proporcionálního chlorování vody. K tomu se používají speciální dávkovací čerpadla ve spojení s impulsními vodoměry, které zaručují přesné proporcionální dávkování. Doporučujeme dávkovací čerpadla a impulsní vodoměry italského výrobce ETATRON.

 

Dusičnany

Občas se ve studnách objevuje kontaminace dusičnany. Týká se to zejména kopaných studní v blízkosti zemědělsky obdělávaných polí, dusičnany se ale můžou vyskytnout i v hlubších vrtech. Dusičnany se neprojevují chutí, zápachem ani barvou či zákalem a jsou nebezpečné při vnitřní konzumaci (pití). Pokud nejsou dusičnany přítomny ve vysokých koncentracích, doporučujeme filtraci pomocí systémů reverzní osmózy, například Osmosis 6, anebo speciálním kartušovým filtrem PROFINE Nitrates.