Úprava vody změkčením

Tvrdost vody

Tvrdost vody je určena množstvím rozpuštěného vápníku a hořčíku (resp. vápenatých a hořečnatých solí). Ze zdravotního hlediska se jedná o prvky ve vodě žádoucí. Mimo jiné mají příznivý vliv na srdečně-cévní systém a působí preventivně proti vzniku některých dalších chorob. Proto je dle ČSN pro pitnou vodu stanoveno doporučené množství obsahu těchto prvků. Jejich příliš vysoká koncentrace na druhou stranu činí vodu nechutnou pro pití a její dlouhodobá konzumace může být zdrojem zdravotních problémů.

Vysoká tvrdost vody ale komplikuje její použití také pro užitkové účely. Tím, že voda obsahuje hydrogenuhličitany (přechodnou neboli "uhličitanovou" tvrdost), dojde při zahřívání k odstranění CO2 a změně hydrogenuhličitanu na uhličitan (vápenatý), který se vysráží ve formě vodního kamene na stěnách varných nádob, těles a trubek v bojlerech, myčkách, pračkách apod. Vodní (kotelní) kámen snižuje až několikanásobně energetickou účinnost daného zařízení. Tvrdá voda špatně rozpouští prací prostředky, mýdlo a tvoří nepříjemné skvrny na povrchu kávy nebo čaje.


 

Změkčování

Změkčování vody znamená odstraňování tvrdosti, která je zapříčiněna ionty vápníku a hořčíku, rozpuštěnými ve vodě, a to záměnou (tzv. "iontovýměnou") za ionty sodíku, které vodní kámen nevytvářejí.

Tvrdost vody se standardně snižuje průtokem vody přes filtry, naplněné speciální ionexovou hmotou. Ionex je tvořen z drobných kuliček pryskyřice potravinářské kvality, jeho životnost je cca 10 let. Na principu iontové výměny má ionex schopnost snížit tvrdost vody až na nulovou hodnotu (obvykle jde o silně kyselý katex v Na+ cyklu, kdy dochází k záměně solí vápníku a hořčíku za neškodné sodné soli). Po vyčerpání kapacity se ionex regeneruje proplachem solného roztoku.

Změkčená voda prodlužuje životnost kotlů, potrubí a radiátorů ústředního topení, bojlerů, praček, myček nádobí, kávovarů, napařovacích žehliček a pod., ale také citelně snižuje spotřebu pracích prostředků, šampónů, mýdel atd. Změkčená voda, to jsou také hedvábně lesklé vlasy, nevysušovaná pleť a hebčí prádlo.


 

Změkčovací filtr

Změkčovací filtr je plně automatické zařízení, u kterého po změkčení nastaveného množství vody řídící jednotka filtru provádí automaticky tzv. regeneraci filtru, tj. obnovení schopnosti náplně filtru měnit ionty vápníku a hořčíku za ionty sodíku. Regenerace se provádí proplachem filtru solným roztokem, který je předem připraven v solné nádrži filtru. Ta je u filtrů v provedení Compact tvořená volným prostorem v pouzdru filtru (kabinetu). Po provedení regenerace je filtr automaticky uveden zpět do režimu změkčování.

Nabídku domácích změkčovacích filtrů najdete v sekci Kompaktní změkčovače